Rozjetá sobotní mašina a vyměněné děti v neděli, ČBP Praha

Kdyby Rytířům někdo před víkendovým turnajem řekl, že přivezou „bramborovou“ medaili, asi by mu nevěřili, ale stalo se. A navíc vše mohlo dopadnout ještě mnohem lépe.

O uplynulém víkendu se v Praze uskutečnil ČBP (Český baseballový pohár) kategorie U8, tedy pro osmileté hráče. Jedná se o takové malé mistrovství republiky (po zrušení First Cupu 2020), kde hrají opravdu ti nejlepší z nejlepších. A Rytíři z Trutnova na něm byli vidět. Rytíři startovali pouze s třemi již osmiletými hráči (ostatní budou své narozeniny buď slavit na podzim, nebo až příští rok).

baseball-rytiri-trutnov-cbp-praha-2020-03.jpg

V sobotním dopoledním utkání deklasovali berounské Piranhas (20:6) a poté také domácí Kotlářku Praha (24:4). A nebyli k zastavení. V obou zápasech již po třech směnách vedli rozdílem, který nemohl soupeř dohnat, a tak se hodně střídalo na jednotlivých postech v poli a hráči zkoušeli všechny své možnosti.

Do třetího zápasu vstupovali trochu s nejistotou z neznámého soupeře, kterým byl Sokol Hluboká nad Vltavou. A počáteční obavy se podepsaly i na výkonu. V první směně soupeř nedovolil Rytířům ani bod a do pole šel tedy úplně zdrcený tým. Sice odehrál slušnou směnu, ale prohrával. V průběhu druhé směny byl zápas z důvodu vydatného deště přerušen. To se nakonec ukázalo jako rozhodující. Po návratu na hřiště se Rytíři na soupeře dotáhli a vyrovnali hru i skóre. Poté se znovu přerušovalo a další návrat již znamenal otočení zápasu ve prospěch trutnovského týmu a třetí sobotní vítězství, tentokrát v poměru 11:15. (PS: povolený „doping“ v podobě bonbónů jistojistě zabral.)

Takový vstup do turnaje nikdo nečekal, a kdyby se ten den ještě hrály další zápasy, nejspíš by tuhle rozjetou trutnovskou mašinu nikdo nezastavil. Tak moc zafungovaly adrenalin, spolupráce, štěstí a euforie.

Bohužel pro Rytíře se pokračovalo až druhý den.

Tým zůstal přes noc v Praze a v neděli to vypadalo, jako by někdo děti vyměnil. V prvním zápase sice Rytíři vyhráli nad pardubickými Waynes, ale jen o dva body a navíc udělali spoustu chyb. Tímto výkonem sice vyhráli skupinu B a postoupili do semifinále z prvního místa, ale zde už se tolik nedařilo.

baseball-rytiri-trutnov-cbp-praha-2020-01.jpg

V semifinálovém zápase proti pražskému Tempu Rytíři vzdorovali statečně, ale na pálce se jim nedařilo a navíc v poli znovu dělali spoustu chyb. Nakonec prohráli 8:12.

Do posledního zápasu tedy vstupovali značně nervózní a navíc se hrálo o bronzovou medaili. I přestože začátek zápasu proti pražským Eagles nebyl špatný, a chvilku to vypadalo na pěkný zápas, přišlo několik chyb a nervozita zafungovala. Hráči přestali hrát. Po dvou timeoutech se sice vrátili mladí Rytíři do hry, ale již se nedokázali dotáhnout. Konečný výsledek ukazoval 12:9 pro pražské Eagles.

„Účast na ČBP vůbec nevnímáme jako neúspěšnou, ba naopak. Hráči ukázali, že hrát opravdový baseball umí a jen co trochu povyrostou, věříme, že se budou o další medaile rvát stejně jako jejich starší spoluhráči. Většina přítomných trenérů a funkcionářů několikrát přišla pochválit malé Rytíře, čehož si nesmírně vážíme. Jsme oproti ostatním týmům baseballový trpaslík, ale i s malou základnou dokážeme dělat dobré výsledky. Doufáme, že se stavbou baseballového zázemí, kterou podpořilo město svou dotací, se do našich řad budou hlásit další nadějní sportovci,“ komentovali turnaj hlavní trenérka Vendy Talábová. „Navíc je zapotřebí vyzvednout i fanouškovskou a rodičovskou podporu, bez které by se v těchto nejmladších kategoriích tým neobešel. Rodiče děkujeme,“ dodala.

Sestava Rytířů Trutnov: Rosulek, O. Romančák, D. Paták, F. Paták, J. Šimůnek, M. Taláb, J. Sedláček, T. Vydra, M. Dostál, J. Veselý, trenéři: V. Talábová, P. Rosule, M Vydrová a J. Paták.

 
text: (bog, vta) redakce@trutnovinky.cz