Rytíři ovládli Stříbrný Superpohár, Vojta Minařík získal cenu MVP

První červnový víkend se bude hrát v Praze Zlatý Superpohár, velký evropský baseballový turnaj dětí do 10 let a chybět na něm nebudou ani Rytíři. Trutnovský tým si vybojoval postup, a to dokonce z prvního místa, na domácím Stříbrném Superpoháru, který pořádal o víkendu na kryblickém Red Fieldu.

O tři postupová místa v severovýchodní oblasti usilovalo šest družstev. Do baseballového areálu na Kryblici, který se rozkládá kousek pod zahrádkářskou kolonií, přicestovaly týmy z Pardubic, Liberce, Jablonce, Velkého Oseka a Chocně. Nejprve se hrálo ve skupině každý s každým a pak podle pořadí byly týmy nasazeny do bojů o konečné umístění.

„Hlavně v sobotu, kdy to tady celé dopoledne dokumentovala Česká televize, měl turnaj mimořádnou kvalitu a nebylo vůbec jasné, kdo postoupí,“ poznamenal ředitel turnaje a předseda místního klubu Roman Klempíř. „Naše děti hrály opravdu skvěle, i když začátky turnajů máme vždycky takový ospalý. Ten první zápas ale zase není tak důležitý, takže to nevadí. Vyberou si to tam a pak už to jde,“ navázal na jeho slova trenér Vladimír Minařík.

Rytíři do domácího „SuperCupu“ vstoupili remízou 5:5 s pardubickými Waynes. Pak po velkém boji porazili největšího rivala Blesk Jablonec 11:10. Další tři souboje ovládli suverénně - Patriots Liberec porazili 10:2, Barybu Velký Osek 15:2 a Orli Choceň 11:3.

Všeobecně se pak očekávalo, že soupeřem domácího týmu ve finále bude jablonecké družstvo, jenže Bleskové si zadělali na problémy v neděli ráno, kdy dvakrát prohráli, a museli se spokojit se soubojem o bronz proti Orlům z Chocně. Severočeši nakonec v boji o třetí postupové místo zvítězili těsně 12:11 (fotky ZDE) a mohli se také radovat z postupu na Zlatý Superpohár.

Trutnovské Rytíře překvapivě v nedělním odpoledním finále, před nímž zazněla na Red Fieldu i státní hymna, vyzvali pardubičtí Waynes. „Úroveň zápasu byla velmi dobrá,“ uvedl Roman Klempíř, který ho komentoval do mikrofonu. Rytíři se poměrně snažili na pálce, v obraně se objevilo pár chybiček. „Jsou to děti a ne placení profíci, takže nějaké chybičky se tam vloudily. Jinak ale lze říct, že finále se hrálo v naší režii,“ konstatoval trenér Vladimír Minařík.

Domácí kluci a holky už po první směně odskočili do vedení, které se postupně vyšplhalo až na 6:0. Pak se bodů dočkali i Waynes, kteří snížili především díky dobré čtvrté směně, nicméně na Rytíře to nestačilo, takže dohrávka šesté směny se už ani neuskutečnila. Stav byl 10:7 pro domácí. „Ty děti si postup vydřely a zaslouží si jet do Prahy,“ chválil za turnaj své malé svěřence Vladimír Minařík.

Jeho synovec Vojta Minařík získal MVP cenu pro nejužitečnějšího hráče a Honza Nosek dostal cenu RBI za nejvíce stažených bodů. „Kdybych měl vypíchnout výkon nějakého hráče, tak to bude právě Honzík Nose. Je to takový starý pardál této skupiny dětí, letos do Prahy jede naposledy, tak doufám, že tam potvrdí statistiky nejlepšího pálkaře,“ řekl trenér Minařík.

Další individuální ocenění si odnesli Rytíři ze soutěží Masters, které se hrály na závěr sobotního dne a jejichž výsledky se započítávaly do celkového pořadí. Rytíři skončili v Masters na druhém místě, turnaj vyhráli, a tak celkově obsadili první místo.

S jakým cílem pojedou Rytíři na Zlatý Superpohár do Prahy? „Tři roky po sobě jsme teď výsledkovým pořadím stoupali, a přestože jsme poskládali nový kádr, mladší, tak pořád máme co ukázat,“ prohlásil Vladimír Minařík. „Myslím, že na první osmičku mít asi nebudeme, ale když se třeba poštěstí, tak kdo ví,“ usmál se Roman Klempíř.

Soupeři Rytířů ve skupině budou Hroši Brno, Miners Kladno, Sokol Hluboká nad Vltavou, Bears Balashikha a China.

Výsledkový servis

základní skupina:

 • Rytíři Trutnov – Waynes Pardubice 5:5
 • Patriots Liberec – Blesk Jablonec 0:15
 • Baryba Velký Osek – Orli Choceň 0:8
 • Blesk Jablonec – Rytíři Trutnov 10:11
 • Orli Choceň – Patriots Liberec 8:7
   
 • Patriots Liberec – Rytíři Trutnov 2:10
 • Waynes Pardubice – Baryba Velký Osek 15:0
 • Baryba Velký Osek – Blesk Jablonec 1:15
 • Orli Choceň – Waynes Pardubice 7:12
 • Waynes Pardubice – Patriots Liberec 9:11
   
 • Blesk Jablonec – Orli Choceň 5:7
 • Waynes Pardubice – Blesk Jablonec 8:3
 • Rytíři Trutnov – Baryba Velký Osek 15:2
 • Orli Choceň – Rytíři Trutnov 3:11
 • Patriots Liberec – Baryba Velký Osek 14:4

 

 • utkání o 5. místo: Patriots Liberec – Baryba Velký Osek 3:4
 • utkání o 3. místo: Orli Choceň – Blesk Jablonec 11:12
 • finále: Rytíři Trutnov – Waynes Pardubice 10:7


Rytíři Trutnov, vítěz Stříbrného Superpoháru - horní řada zleva: trenéři Petra Jarošová, Vladimír Minařík, Zdeněk Holman, Jan Kyncl, prostřední řada zleva: Matylda Binková, Kamil Nyklíček, Jan Nosek, Tomáš Kyncl, Eliška Frejvaldová, Vojta Minařík, dolní řada zleva: Denis Kubo, Radovan Jirkovský, Alžběta Jakwerthová, Dan Rychlink, David Bilić, Ondřej Kvíčala, Josef Taláb.

Individuální ocenění

 • Nejužitečnější hráč (MVP): Vojtěch Minařík (Rytíři Trutnov)
 • Nejsilnější pálkař (SLG): Lukáš Wija (Waynes Pardubice)
 • Nejlepší pálkař (BA): Martin Mairich (Blesk)
 • Nejvíce stažených bodů (RBI): Jan Nosek (Rytíři)

Soutěže Masters

Souhra vnitřního pole:

1. Rytíři 24 sekund
2. Blesk 26
3. Patriots 34
4. Orli 35
5. Waynes 41
6. Baryba 44

Hod:

1. Václav Novák (Blesk) 37,2 metru
2. Vojtěch Štursa (Patriots) 33,8
3. Jan Nosek (Rytíři Trutnov) 33,0

Odpal:

1. Marek Šašlák (Orli) 36,1 metru
2. Jakub Zeman (Orli) 35,7
3. Adam Hostelard (Blesk) 33,5

Běh:

1. Martin Mairich (Blesk) 12,8 sekund
2. Radovan Jirkovský (Rytíři)
3. Antonín Černý (Patriots) 13,9

Pořadí týmů:

1. Blesk Jablonec 3807 bodů
2. Rytíři Trutnov 3721
3. Patriots Liberec 3020
4. SaB Orli Choceň 2959
5. Waynes Pardubice 2906
6. Baryba Velký Osek 2031

 

Michal Bogáň                
michal@trutnovinky.cz
foto: Jan Bartoš