Speciální dárky k jubileu trutnovského baseballu: dort a nové zázemí

Dlouhých 31 let se v Trutnově hraje baseball. Teprve nyní se ale povedlo vytvořit jeho hráčům zázemí odpovídající nárokům 21. století. Na pálkařském hřišti Redfield na Kryblici mají od včerejška k dispozici nové šatny, umývárny s toaletami, klubovnu a sklady.

K vylepšení sportovního areálu pod zahrádkářskou kolonií byly použity modulární prvky, nebo chcete-li kontejnerové buňky. Už při prvním pohledu je zřejmé, že je to v první řadě funkční řešení, ale přitom estetické a zároveň umožňuje udržet vysoké hygienické nároky. Vyšlo na téměř 6 milionů korun.

nove-zazemi-baseballu-kryblice-redfield-cerven2021-26.jpg

„Nové zázemí mělo vzniknout už loni na podzim, bohužel nás zasekl covid. Stavba se posunula, takže se dostavělo až v zimě,“ vysvětlil Roman Klempíř, předseda baseballového oddílu Rytíři Trutnov.

V pondělí odpoledne sportovci nové zázemí slavnostně otevřeli. Modernizace areálu ale ještě není u konce. Hřiště potřebuje vyměnit povrch. „Pokud by se povedl i trávník se zavlažováním, dostali bychom se na úroveň ostatních hřišť v Česku,“ řekl Klempíř.

Radnice s rekonstrukcí plochy počítala, už ji dokonce detailně naplánovala. Jenže stavební firmy neměly o takovou zakázku zájem. „Měli jsme v plánu udělat na Redfieldu trávník a zavlažování, oslovili jsme pět firem, ale žádná z nich nezareagovala. Moc nás to mrzí,“ uvedl trutnovský starosta Ivan Adamec.

Příčinou nezájmu je zřejmě aktuální razantní nárůst cen stavebních materiálů. Tím se všeobecně pro stavbaře snižuje možnost vejít se do předpokládaných nákladů, natož docílit zisku. Radnice se ale nevzdává. Trávník chce pálkařům pořídit. „Nějaké řešení najdeme. Rozhodně nehodláme v rozpočtu města přesunout peníze baseballu na něco jiného,“ slíbil starosta Adamec.

nove-zazemi-baseballu-kryblice-redfield-cerven2021-19.jpg

Dražba dortu pro dobrou věc

Baseballisté se při pondělním otevření nového zázemí na pálkařském hřišti rozhodli vydražit mezi sebou dort vyrobený speciálně k jejich jubileu. Nejvyšší nabídka činila 10 tisíc korun. Peníze míří na jižní Moravu zasaženou ničivým tornádem. Do dortu řízli jako první nejmenší členové klubu 

Motivem je i množství nadšenců, kteří na Redfieldu sportují. Aktuálně asi 150 lidí, drtivá většina členů Rytířů. Zhruba polovinu tvoří děti. „Jsme rádi, že to na Kryblici dostalo náboj. Byla by škoda, kdyby tady děti neměly odpovídající podmínky pro sport. Navíc hřiště s kvalitním zázemím bylo dlouholetým snem místních, sami na něm odvedli spoustu práce,“ prohlásil Ivan Adamec.

Baseball se začal hrát v Trutnově před 31 lety. Tehdy sice nebylo ve městě to správné hřiště, takže zápasy hráli místní nadšenci v okolí, například v sousedních Mladých Bukách, ve Svobodě nad Úpou nebo ve Rtyni v Podkrkonoší.

Rytíři coby klub letos slaví 30 let. Pod současným názvem ale vystupují teprve posledních devět let. V dobách největší slávy měl oddíl dokonce přes 400 členů. „Před covidem jsme tady pořádali zpravidla ročně dva velké turnaje pro děti, celostátní pohár a mistrovství republiky, plus k tomu ještě dalších. Každý druhý víkend se tu něco hrálo. Teď je program nahuštěný ještě víc,“ dodal předseda Rytířů Roman Klempíř.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek